Prawo jazdy kat. „A”

Zdecydowaliście się na zrobienie prawo jazdy kategorii A? Jak wygląda egzamin i czego się spodziewać?

Prawo jazdy na motor to nadal domena mężczyzn jednak statystyki pokazują, że coraz więcej kobiet wykazuje zainteresowanie motocyklami. Na wiosnę czyli jak tylko zrobi się cieplej na ulicach pojawiają się motocykliści. Na wiosnę także można zacząć robić prawo jazdy na motor aby móc cieszyć się jazdą jeszcze w sezonie letnim. Co należy wiedzieć zanim rozpoczniemy kurs na prawko kategorii A?

Prawo trochę się zmieniło na przestrzeni lat i nie wygląda to tak jak kiedyś. Jeszcze kilka lat temu, kandydaci na prawo jazdy kat. „A” musieli mieć skończone 18 lat. Egzamin składał się z dwóch części: praktycznej i teoretycznej. Praktyka czyli plac oraz jazda po mieście. Zdawalność egzaminów była bardzo duża, ponieważ egzamin praktyczny był banalnie prosty. Z pewnością dużym zaskoczeniem dla nieświadomych będzie to, że egzamin praktyczny z jazdy po mieście odbywał się zawsze na tej samej trasie! Jak wygląda to obecnie?

  • Kursant podchodząc do egzaminu musi mieć skończone 24 lata zatem do kursu na prawo jazdy można przystąpić odpowiednio wcześniej.
  • Część teoretyczna obejmuje 30 godzin. W tym cztery godziny z pierwszej pomocy.
  • Część praktyczna to 20 godzin.
  • Egzamin zdaje się na motocyklu o minimalnej masie 200 kilogramów oraz minimalnej mocy 54 KM.
  • Ceny kursu zależą od miasta jednak jest to w przybliżeniu około 1 400 złotych.
  • Osoby, które chciałaby uzyskać prawko na motor szybciej mogą zgłosić się już w wieku 20 lat jednak jest pewien warunek – posiadanie prawo jazdy kat. „A2” przez minimum dwa lata.

Źródło zdjęć: motoryzacja.sblog.pl

Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.