„AM”, „A1” i „A2”

Zainteresowani wiedzą już co ich czeka jeżeli chcą zrobić prawo jazdy kategorii „A” – jeżeli nie odsyłam do sprawdzenia mojego posta. Jak wygląda sytuacja w przypadku kategorii „AM”, „A1” i „A2”? Wiecie co to za kategorie?

Kategoria „AM”

  • Kategoria „AM” to uprawnienia do kierowania motorowerami oraz popularnymi, lekkimi quadami. Jest to kategoria dla najmłodszych. Aby uzyskać uprawnienia do jazdy motorowerem lub lekkim quadem należy mieć skończone 14 lat. Podobnie jak w przypadku prawo jazdy kat. „A”, kursant musi mieć skończone 14 lat w momencie egzaminu dlatego kurs można rozpocząć odpowiednio wcześniej czyli około trzy miesiące przed 14 urodzinami. Zakończony kurs kończy się egzaminem wewnętrznym w ośrodku szkolenia kierowców WORD. Sam kurs obejmuje 10 godzin teorii oraz 10 godzin praktyki. Ceny za kurs wynoszą około 700 złotych.

Kategoria „A1”

  • Ta kategoria to kolejny krok w świecie motocyklisty ;). Do egzaminu może podejść osoba, która skończyła 16 lat. Uprawnienia do kierowania motorem o pojemności silnika nie większej niż 125 cm3 (około 15 KM) i stosunku mocy do masy własnej nie większym niż 0,1 kW/kg. Tak jak w przypadku poprzednim, zainteresowani mogą rozpocząć kurs wcześniej tak by do egzaminu podchodzić w momencie ukończenia 16 lat. Kurs obejmuje 30 godzin teorii oraz 20 godzin praktyki. Ceny zaczynają się od około 1 100 złotych.

Kategoria „A2”

  • Prawo jazdy na motocykl o mocy silnika nie większej niż 35 kW (około 47 KM) oraz stosunku mocy do masy własnej nie większym niż 0,2 kW/kg. Do egzaminu pochodzimy w wieku 18 lat czyli kurs możemy rozpocząć około trzy miesiące wcześniej. Kursant musi zaliczyć 30 godzin teorii oraz 20 godzin praktyki. Ceny to około 1 300 złotych.

Źródło zdjęć: jaczynski.e-grajewo.pl

Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.