Bez prawa jazdy? Tak ale tylko w teorii…

Z pewnością część z was pamięta jak pisałam o tym, że w niedalekiej przyszłości będzie można jeździć samochodem bez… prawa jazdy. Oczywiście chodzi nie chodzi o jazdę bez uprawnień, a jedynie o jazdę bez dokumentów przy sobie. Nowe prawo weszło w życie od 4 czerwca 2018 roku jednak niestety ustawa jest „martwa”. O co chodzi i czy można sobie pozwolić na podróż bez dokumentów? Zapraszam do lektury.

Z pewnością nieraz zdarzyło się wam zapomnieć prawa jazdy. Prawdopodobnie zdarzyło się to każdemu kierowcy z co najmniej kilkuletnim doświadczeniem. Nowe przepisy miały to zmienić w związku z czym jazda samochodem bez dokumentów powinna być dozwolona. Póki co, wyłącznie w teorii. Niestety system informatyczny CEPiK 2.0 nie został poprawnie przygotowany, a co za tym idzie, nowe przepisy uzyskają moc prawną z małym opóźnieniem.

Czym grozi jazda bez dokumentów?

Kary w Polsce nie są zbyt dotkliwe. Za jazdę samochodem bez dokumentu prawa jazdy grozi nam mandat w wysokości 50 zł. Z kolei za brak dokumentu, który potwierdzałby wykupienie polisy OC grozi nam kolejny mandat, również w wysokości 50 zł. Pozostaje kwestia pieczątki, która jest potwierdzeniem ważności badania technicznego pojazdu. Za jej brak, policjant może wystosować mandat w wysokości od 20 do nawet 500 zł.

Jak sami widzicie, jazda samochodem bez ważnych dokumentów po prostu się nie opłaca. Najgorsza z możliwych opcji to aż 600 złotych! Warto również pamiętać, że mundurowi mają prawo przyznać nam punkty karne jednak zazwyczaj jest to zwykle pouczenie.

Źródło zdjęć: pixabay.com

Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.