Dyrektywa UE

Od kiedy pamiętam w Polsce oznaczenia na stacji benzynowej, zawsze były inne niż w pozostałych częściach Europy. Nigdy nie zapomnę jak ze Stanów Zjednoczonych przyleciał do nas brat mojej babci. Za wielką wodę wyjechał, kiedy miał 18 lat i tam spędził swoje całe dorosłe życie, a zatem odwiedziny rodzinnego miasta raz na kilka lat to prawdziwa, „egzotyczna” wyprawa ;). Pamiętam, że dziwiło go wiele rzeczy i właśnie oznaczenia paliwa na stacji benzynowej również. W końcu jak amerykański obywatel ma rozumieć oznaczenie „ON”? Dla Polaków to oczywiste – naturalnie chodzi o olej napędowy czyli ropę (diesel). Dla Amerykanów to jednak nie takie proste bo w końcu „on” tłumacząc na język polski to „na”. Ot, takie zagwozdki w Polsce ;).

Okay, na szczęście czekają nas zmiany i chciałoby się powiedzieć, w końcu! Unia Europejska postanowiła ujednolicić nazwy w taki sposób by wszyscy wiedzieli z jakim paliwem mają do czynienia.

Nowe wzory pojawią się na wszystkich stacjach benzynowych w Polsce z dniem 12 października 2018 roku. Co ciekawe, będą obowiązywały nie tylko we wszystkich krajach Unii Europejskiej ale także w Islandii, Turcji, Serbii, Szwajcarii, Macedonii, Norwegii i Liechtensteine. Etykiety pojawią się na dystrybutorach paliwa oraz na pistoletach do dystrybutorów.

I tak:

E5, E10, E75 – etanol z liczbą czyli zawartością etanolu w paliwie

B7, B10, XTL – Biodiesel z liczbą zawartości w paliwie

PALIWA GAZOWE

  • H2 – wodór
  • CNG – gaz ziemny
  • LNG – skroplony gaz ziemny
  • LPG – gaz płynny

Przesyłajcie informacje dalej by nikt nie był zaskoczony 12 października ;)!

Źródło zdjęć:

Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.