Muzyka w samochodzie

Zbyt szybka jazda, niedostosowanie prędkości do warunków na drodze, jazda pod wpływem alkoholu czy jazda na kacu. To tylko część powodów dlaczego co roku ginie tyle osób w wypadkach samochodowych. A co z głośną muzyką? Czy słuchanie muzyki w samochodzie może być niebezpieczne? Zapraszam do lektury.

Prawdopodobnie większość kierowców nie wyobraża sobie jazdy samochodem bez włączonej muzyki. Może być to słuchanie audycji radiowej lub odtwarzanie ulubionej playlisty z mp3. Nie byłoby w tym nic złego gdyby nie fakt, że część kierowców lubi podkręcić głośność na maksa. Niestety jest to bardzo niebezpieczne. Głośna muzyka w samochodzie działa dekoncentrująco. Nadto skupiamy się na swoich emocjach aniżeli na tym co dzieje się na drodze. Dodatkowo zbyt głośna muzyka w samochodzie uniemożliwia nam odbieranie bodźców słuchowych spoza pojazdu. W praktyce oznacza to, że nie mamy możliwości usłyszeć innych samochodów, nadjeżdżającej karetki czy chociażby własnego silnika. Ogranicza to bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.

A co ze spokojną muzyką w tle? Okazuje się, że niezbyt głośna muzyka może wpływać pozytywnie na jazdę kierowcy. W przeciwieństwie do zbyt głośnej i ostrej muzyki, ta działa relaksująco i uspokaja. Najważniejsze by muzyka, audycja radiowa czy chociażby słuchanie audiobooka, nie było zbyt absorbujące. Uwagę należy skupić wyłącznie na drodze oraz na tym co się na niej dzieje. Nic nie powinno odwracać od niej uwagi. Tylko w ten sposób maksymalnie zwiększymy bezpieczeństwo.

Źródło zdjęć: pixabay.com

Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.