Pierwszeństwo na pasach

Pieszy oczekujący na wejście na pasy bezpieczeństwa mają pierwszeństwo? Tak ale nie u nas. To prawo, obowiązuje w innych krajach Unii Europejskiej (Niemcy, Norwegia, Holandia, Dania, Czechy, Bułgaria, Belgia, Szwajcaria oraz Austria) i jak się okazuje doskonale się sprawdza. Statystyki pokazują, że od momentu wprowadzenia nowego prawa ruchu drogowego dla pieszych, ilość wypadków z udziałem pieszych diametralnie zmalała. Warto pamiętać, że pieszy w zderzeniu z samochodem osobowym, który jedzie około 50 km/h praktycznie nie ma szans, a nie jest to zawrotna prędkość!

meme-face-thinkingPodobnie jak w innych krajach tuż przed wejściem nowych przepisów powstała ‚wrzawa’ i kierowcy podnieśli głos sprzeciwu. Wydaje się zrozumiałe, ponieważ nowe prawo znacznie ograniczy możliwości kierowców. Pieszy, który podejdzie do przejścia, a nie znajduje się na pasach ma pierwszeństwo przed pojazdem. Kierowca będzie miał bezwzględny obowiązek zatrzymania się. Faktem jest, że taka sytuacja spowolni ruch w miastach jednak należy obiektywnie spojrzeć na szalę na wadze. Do wyboru mamy dłuższą podróż – może odrobinę bardziej stresującą i zdrowie lub życie pieszego, nasze oraz ewentualnych pasażerów. Myślę, że wybór jest prosty, a fakty mówią same za siebie.

Niezależnie od tego co myślą kierowcy, w Polsce senat odrzucił propozycję Platformy Obywatelskiej. Przegłosowano odrzucenie projektu zaledwie jednym głosem. Posłowie, którzy nie byli za nowymi przepisami argumentowali swoją decyzję tym, że nowa ustawa nie poprawiłaby bezpieczeństwa na drodze.

Proponowałabym sprawdzić statystyki Panowie ;).

Źródło zdjęć: kursant.wroclaw.pl, habboquests.com

Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.